אמנים, צנזרו את עצמכם

 אמנים, צנזרו את עצמכם

השבוע, בפורמט מעט שונה, אנחנו מעלים כתבת תחקיר על מצב חופש הביטוי האמנותי בישראל.

כבר כמעט התרגלנו לכך שאחת לתקופה, נאלצים אמנים להתמודד עם טענות כי ביצירותיהם הם מכפישים את המדינה ומסיתים נגדה. שוב ושוב מבקשים אזרחים ופוליטיקאים להצר את צעדיהם ולשלול מהם תמיכה ציבורית. במרכז הסערה הנוכחית עומד הכוראוגרף ארקדי זיידס. זיידס עוסק כבר שנים בתכנים פוליטיים ומקבל תמיכה והערכה רבה ממוסדות תרבות בארץ ובחו"ל ואף זכה שלוש פעמים בפרס שרת התרבות, אלא שבחודש האחרון הוא זוכה למקלחת צוננת במיוחד מכיוון אותה שרה שהעניקה לו פרסים. גם שר החוץ ואחרים מיהרו להצטרף לחגיגה.

הסיבה לכך היא מחאת רשת שקמה ע"י קבוצת פעילים בשם "אמהות לחיילים נגד בצלם" אשר זיהו מיצג שהעלה זיידס במוזיאון פתח תקוה ובו עשה שימוש בקטעי וידאו מתוך פרוייקט "חמושים במצלמות" של ארגון "בצלם". הקטעים מציגים מה שנראה לכאורה כהפרת זכויותיהם של פלסטינים בידי חיילי צה"ל ומתנחלים. הפעילים דרשו לסגור את התערוכה ולהסיר כל תמיכה ציבורית באמן. לטענתם הוא מסית ומכפיש את חיילי צה"ל ואת המדינה.

התגובות לא אחרו להגיע ונראה שהבכירים התחרו ביניהם מי יגיב בצורה יותר חריפה – שרת התרבות, לימור לבנת, הבטיחה לבדוק עם היועצת המשפטית של המשרד אם ניתן להאשים את האמן בעבירת של הסתה, ראש עיריית פתח תקוה הודיע כי בעקבות הביקורת התערוכה הוסרה, ושר החוץ הכריז כי זיידס לא יזכה לסיוע עתידי ממשרדו ואף הציע לו לבקש תמיכה מהחמאס. עכשיו היצירה מגיעה לביקור בירושלים ומתארגנת הפגנה בתמיכת חברי עירייה בכירים.

בבדיקה שערכנו נראה שהבכירים מצטיינים בעיקר בדיבורים. מסתבר כי משרד התרבות ממשיך לתמוך באמן. מוזיאון פתח תקוה הוריד את המופע בדיוק במועד המתוכנן ומשרד החוץ, שהודיע שלא יתמוך עוד בזיידס – מעולם לא תמך בו ממילא. שרת התרבות כנראה העדיפה להרגיע את המוחים בכמה הצהרות כנגד האמן מצד אחד ומן הצד השני לוותר מראש על מאבק משפטי אבוד שיסכסך אותה עם מוסדות התרבות עליהם היא ממונה.

האם באמת מדובר בדיבורים בלבד או שמרוב דיבורים חופש הביטוי האמנותי פה באמת הולך ופוחת? שוחחנו על כך עם נירית מוסקוביץ' מהאגודה לזכויות האזרח, שהזכירה לנו את חוק החרם וחוק הנכבה שכבר רשומים בספר החוקים של מדינת ישראל, ועם גיא דוידי שעבר חוויה דומה לפני כשנה כשהגיע לטקס האוסקר עם סרטו "חמש מצלמות שבורות" וקיבל מקלחת צוננת לא פחות מאותם שרים בדיוק. היום הוא גם יודע לספר מה קורה ביום שאחרי.

על כל אלה – בכתבה של מערכת הירקון 70.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מהדורה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>